MERCEDES BENZ CLK GTR AMG 6.9L V12 6MT (612 HP)
1998–1999
603
bhp
Power
3.6
s
0–100 km/h
199
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 6898cc |
| Cylinders | 12 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 603bhp |
| Power | 450kW |
| Torque | 770Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 3.6s |
| Top Speed | 320km/h |
| Top Speed | 199mph |
Dimensions & Weight
| Length | 4854mm |
| Width | 1951mm |
| Height | 1100mm |
| Wheelbase | 2670mm |
| Kerb Weight | 1544kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 295/35 Zr18 || 345/35 Zr18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs (Composite) |
| Rear Brakes | Ventilated Discs (Composite) |