MERCEDES BENZ CLS-Klasse (C218) 250 CDI BlueEFFICIENCY 7AT RWD (204 HP)
2010–2014
201
bhp
Power
7.5
s
0–100 km/h
46.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2143cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 201bhp |
| Power | 150kW |
| Torque | 500Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.5s |
| Top Speed | 242km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 46.1mpg |
| Combined | 5.1L/100km |
| Urban | 6.4L/100km |
| Extra-Urban | 4.4L/100km |
| Fuel Tank | 79L |
Dimensions & Weight
| Length | 4940mm |
| Width | 1882mm |
| Height | 1415mm |
| Wheelbase | 2873mm |
| Kerb Weight | 1785kg |
| Boot Capacity | 521L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/45 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |