MERCEDES BENZ CLS-Klasse (C219) 500 7AT RWD (338 HP)
2008–2010
382
bhp
Power
5.4
s
0–100 km/h
20.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 5461cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 382bhp |
| Power | 285kW |
| Torque | 530Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 5.4s |
| Top Speed | 250km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 20.3mpg |
| Combined | 11.6L/100km |
| Urban | 17L/100km |
| Extra-Urban | 8.5L/100km |
| Fuel Tank | 79L |
Dimensions & Weight
| Length | 4912mm |
| Width | 1872mm |
| Height | 1389mm |
| Wheelbase | 2855mm |
| Kerb Weight | 1823kg |
| Boot Capacity | 496L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/40 R18Y |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |