MERCEDES BENZ CLS 63 AMG (C218) 5.5L V8 4Matic 7AT AWD (557 HP)
2011–2014
550
bhp
Power
3.7
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
22.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 5461cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 550bhp |
| Power | 410kW |
| Torque | 720Nm |
Transmission
| Gears | 7 |
Performance
| 0–100 km/h | 3.7s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 22.6mpg |
| Combined | 10.4L/100km |
| Urban | 14.4L/100km |
| Extra-Urban | 8L/100km |
| Fuel Tank | 65L |
Dimensions & Weight
| Length | 4940mm |
| Width | 1882mm |
| Height | 1415mm |
| Wheelbase | 2873mm |
| Kerb Weight | 1870kg |
| Boot Capacity | 521L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 255/35 Zr 19 (Front), 285/30 Zr19 (Rear) |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |