MERCEDES BENZ CLS AMG Shooting Brake 5.5L V8 7AT RWD (525 HP)
2012–
518
bhp
Power
4.4
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
23
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 5461cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 518bhp |
| Power | 386kW |
| Torque | 700Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 4.4s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 23mpg |
| Combined | 10.2L/100km |
| Urban | 13.8L/100km |
| Extra-Urban | 7.8L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4956mm |
| Width | 1882mm |
| Height | 1415mm |
| Wheelbase | 2873mm |
| Kerb Weight | 1955kg |
| Boot Capacity | 589L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 255/35 Zr 19 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |