MERCEDES BENZ CLS Class (C257) 350 d 4MATIC 9AT AWD (286 HP)
2018–2021
282
bhp
Power
5.7
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
42
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2925cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 282bhp |
| Power | 210.4kW |
| Torque | 600Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 9 |
Performance
| 0–100 km/h | 5.7s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 42mpg |
| Combined | 5.6L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 4938mm |
| Width | 1882mm |
| Height | 1417mm |
| Wheelbase | 2873mm |
| Boot Capacity | 521L |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |