MERCEDES BENZ CLS Class (C257) 450 4MATIC 9AT AWD (367 HP)
2018–2021
362
bhp
Power
4.8
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
31.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2987cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 362bhp |
| Power | 269.9kW |
| Torque | 500Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 9 |
Performance
| 0–100 km/h | 4.8s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 31.4mpg |
| Combined | 7.5L/100km |
| Urban | 9.8L/100km |
| Extra-Urban | 6.1L/100km |
| Fuel Tank | 65L |
Dimensions & Weight
| Length | 4938mm |
| Width | 1882mm |
| Height | 1417mm |
| Wheelbase | 2873mm |
| Kerb Weight | 1865kg |
| Boot Capacity | 521L |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |