MERCEDES BENZ CLS Shooting Brake (X218) 250 BlueTEC 9AT RWD (204 HP)
2014–2017
201
bhp
Power
7.7
s
0–100 km/h
146
mph
Top Speed
58.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2143cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 201bhp |
| Power | 150kW |
| Torque | 500Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 9 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.7s |
| Top Speed | 235km/h |
| Top Speed | 146mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 58.8mpg |
| Combined | 4L/100km |
| Urban | 5.8L/100km |
| Extra-Urban | 4.5L/100km |
| Fuel Tank | 59L |
Dimensions & Weight
| Length | 4953mm |
| Width | 1882mm |
| Height | 1420mm |
| Wheelbase | 2873mm |
| Kerb Weight | 1885kg |
| Boot Capacity | 589L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/45 R 17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |