MERCEDES BENZ CLS Shooting Brake (X218) 250 CDI 7AT RWD (204 HP)
2012–2017
201
bhp
Power
7.8
s
0–100 km/h
146
mph
Top Speed
44.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2143cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 201bhp |
| Power | 150kW |
| Torque | 500Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.8s |
| Top Speed | 235km/h |
| Top Speed | 146mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 44.4mpg |
| Combined | 5.3L/100km |
| Urban | 6.3L/100km |
| Extra-Urban | 4.7L/100km |
| Fuel Tank | 59L |
Dimensions & Weight
| Length | 4956mm |
| Width | 1882mm |
| Height | 1412mm |
| Wheelbase | 2875mm |
| Kerb Weight | 1865kg |
| Boot Capacity | 549L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/50 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Solid Discs |