MERCEDES BENZ CLS Shooting Brake (X218) 350 BlueTEC 9AT RWD (258 HP)
2014–2017
255
bhp
Power
6.6
s
0–100 km/h
152
mph
Top Speed
41.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2987cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 255bhp |
| Power | 190kW |
| Torque | 620Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 9 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 6.6s |
| Top Speed | 245km/h |
| Top Speed | 152mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 41.3mpg |
| Combined | 5.7L/100km |
| Urban | 6.6L/100km |
| Extra-Urban | 5.1L/100km |
| Fuel Tank | 59L |
Dimensions & Weight
| Length | 4953mm |
| Width | 1882mm |
| Height | 1420mm |
| Wheelbase | 2873mm |
| Kerb Weight | 1935kg |
| Boot Capacity | 589L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/45 R 17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |