MERCEDES BENZ CLS Shooting Brake (X218) 350 CDI 7AT RWD (265 HP)
2012–2017
261
bhp
Power
6.6
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
39.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2987cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 261bhp |
| Power | 195kW |
| Torque | 620Nm |
Transmission
| Gears | 7 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 6.6s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 39.2mpg |
| Combined | 6L/100km |
| Urban | 7.3L/100km |
| Extra-Urban | 5.3L/100km |
| Fuel Tank | 59L |
Dimensions & Weight
| Length | 4956mm |
| Width | 1882mm |
| Height | 1412mm |
| Wheelbase | 2875mm |
| Kerb Weight | 1910kg |
| Boot Capacity | 549L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/50 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Solid Discs |