MERCEDES BENZ CLS Shooting Brake (X218) 500 4MATIC 7AT AWD (408 HP)
2014–2017
402
bhp
Power
4.9
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
24
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 4663cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 402bhp |
| Power | 300kW |
| Torque | 601Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 4.9s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 24mpg |
| Combined | 9.8L/100km |
| Urban | 13.3L/100km |
| Extra-Urban | 7.8L/100km |
| Fuel Tank | 59L |
Dimensions & Weight
| Length | 4953mm |
| Width | 1882mm |
| Height | 1420mm |
| Wheelbase | 2873mm |
| Kerb Weight | 2005kg |
| Boot Capacity | 589L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 255/40 R 18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |