MERCEDES BENZ CLS Shooting Brake (X218) 500 7AT RWD (408 HP)
2012–2017
402
bhp
Power
5.3
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
26.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 4633cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 402bhp |
| Power | 300kW |
| Torque | 601Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 5.3s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 26.1mpg |
| Combined | 9L/100km |
| Urban | 12.5L/100km |
| Extra-Urban | 6.9L/100km |
| Fuel Tank | 59L |
Dimensions & Weight
| Length | 4956mm |
| Width | 1882mm |
| Height | 1412mm |
| Wheelbase | 2875mm |
| Kerb Weight | 1865kg |
| Boot Capacity | 549L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 275/35 R 18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Solid Discs |