MERCEDES BENZ Coupe (C123) 230 C 4MT RWD (110 HP)
1977–1985
109
bhp
Power
Engine
| Displacement | 2307cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 109bhp |
| Power | 81kW |
| Torque | 185Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Dimensions & Weight
| Length | 4641mm |
| Width | 1786mm |
| Height | 1394mm |
| Wheelbase | 2710mm |
| Kerb Weight | 1375kg |
| Boot Capacity | 501L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/65 R15H |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |