MERCEDES BENZ Coupe (C123) 230 CE 4AT RWD (136 HP)
1977–1985
134
bhp
Power
112
mph
Top Speed
22.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2299cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 134bhp |
| Power | 100kW |
| Torque | 205Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 180km/h |
| Top Speed | 112mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 22.4mpg |
| Combined | 10.5L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4641mm |
| Width | 1786mm |
| Height | 1394mm |
| Wheelbase | 2710mm |
| Kerb Weight | 1380kg |
| Boot Capacity | 501L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/70 R14H |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |