MERCEDES BENZ Coupe (C123) 280 C 4MT RWD (158 HP)
1977–1985
156
bhp
Power
Engine
| Displacement | 2746cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 156bhp |
| Power | 116kW |
| Torque | 223Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Dimensions & Weight
| Length | 4641mm |
| Width | 1786mm |
| Height | 1394mm |
| Wheelbase | 2710mm |
| Kerb Weight | 1445kg |
| Boot Capacity | 501L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/70 R14H |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |