MERCEDES BENZ Coupe (C123) 280 CE 4MT RWD (185 HP)
1977–1985
182
bhp
Power
124
mph
Top Speed
19.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2746cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 182bhp |
| Power | 136kW |
| Torque | 240Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 200km/h |
| Top Speed | 124mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 19.6mpg |
| Combined | 12L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4641mm |
| Width | 1786mm |
| Height | 1394mm |
| Wheelbase | 2710mm |
| Kerb Weight | 1460kg |
| Boot Capacity | 501L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/70 R14H |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |