MERCEDES BENZ E-Class Cabriolet (A238) E 220d 4MATIC AWD (194 HP)
2016–2020
191
bhp
Power
7.9
s
0–100 km/h
145
mph
Top Speed
41.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1950cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 191bhp |
| Power | 142.7kW |
| Torque | 400Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 9 |
Performance
| 0–100 km/h | 7.9s |
| Top Speed | 233km/h |
| Top Speed | 145mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 41.3mpg |
| Combined | 5.7L/100km |
| Urban | 8.1L/100km |
| Extra-Urban | 6.1L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 4826mm |
| Width | 2055mm |
| Height | 1427mm |
| Wheelbase | 2873mm |
| Kerb Weight | 1900kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/45 R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |