MERCEDES BENZ E-Class Cabriolet (A238) E 300 9AT (245 HP)
2016–2020
181
bhp
Power
6.6
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
32.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1991cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 181bhp |
| Power | 135.3kW |
| Torque | 370Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 9 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 6.6s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 32.7mpg |
| Combined | 7.2L/100km |
| Urban | 9.2L/100km |
| Extra-Urban | 6.2L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 4826mm |
| Width | 1859mm |
| Height | 1427mm |
| Wheelbase | 2873mm |
| Kerb Weight | 1755kg |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | 225/55 R17 |
| Rear Brakes | 225/55 R17 |