MERCEDES BENZ E-Class Cabriolet (A238) E 350d 4MATIC 9AT AWD (258 HP)
2016–2020
255
bhp
Power
6.1
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
34.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2987cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 255bhp |
| Power | 189.8kW |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 9 |
Performance
| 0–100 km/h | 6.1s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 34.6mpg |
| Combined | 6.8L/100km |
| Urban | 8.5L/100km |
| Extra-Urban | 6.1L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 4826mm |
| Width | 2055mm |
| Height | 1435mm |
| Wheelbase | 2873mm |
| Kerb Weight | 1975kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/45 R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |