MERCEDES BENZ E-Class Cabriolet (A238) E 400 4MATIC 9AT (333 HP)
2016–2020
328
bhp
Power
5.5
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
27.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2996cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 328bhp |
| Power | 244.9kW |
| Torque | 480Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 9 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 5.5s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 27.4mpg |
| Combined | 8.6L/100km |
| Urban | 11.4L/100km |
| Extra-Urban | 6.9L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 4826mm |
| Width | 1859mm |
| Height | 1427mm |
| Wheelbase | 2873mm |
| Kerb Weight | 1860kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/55 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |