MERCEDES BENZ E-Class Coupe (C238) 200 4MATIC 9AT AWD (184 HP)
2016–
181
bhp
Power
8
s
0–100 km/h
146
mph
Top Speed
31.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1991cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 181bhp |
| Power | 135.3kW |
| Torque | 300Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 9 |
Performance
| 0–100 km/h | 8s |
| Top Speed | 235km/h |
| Top Speed | 146mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 31.4mpg |
| Combined | 7.5L/100km |
| Urban | 9.2L/100km |
| Extra-Urban | 6.6L/100km |
| Fuel Tank | 65L |
Dimensions & Weight
| Length | 4826mm |
| Width | 1859mm |
| Height | 1430mm |
| Wheelbase | 2873mm |
| Kerb Weight | 1735kg |
| Boot Capacity | 425L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/55 R 17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |