MERCEDES BENZ E-Class Coupe (C238) 220d 4MATIC 9AT AWD (194 HP)
2016–
191
bhp
Power
7.6
s
0–100 km/h
149
mph
Top Speed
44.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1950cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 191bhp |
| Power | 142.7kW |
| Torque | 400Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 9 |
Performance
| 0–100 km/h | 7.6s |
| Top Speed | 240km/h |
| Top Speed | 149mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 44.4mpg |
| Combined | 5.3L/100km |
| Urban | 5.8L/100km |
| Extra-Urban | 5L/100km |
| Fuel Tank | 65L |
Dimensions & Weight
| Length | 4826mm |
| Width | 1859mm |
| Height | 1430mm |
| Wheelbase | 2873mm |
| Kerb Weight | 1805kg |
| Boot Capacity | 425L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/55 R 17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |