MERCEDES BENZ E-Class Coupe (C238) 300 9AT RWD (245 HP)
2016–
242
bhp
Power
6.4
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
33.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1991cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 242bhp |
| Power | 180.2kW |
| Torque | 370Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 9 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 6.4s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 33.6mpg |
| Combined | 7L/100km |
| Urban | 8.9L/100km |
| Extra-Urban | 5.9L/100km |
| Fuel Tank | 65L |
Dimensions & Weight
| Length | 4826mm |
| Width | 1859mm |
| Height | 1430mm |
| Wheelbase | 2873mm |
| Kerb Weight | 1685kg |
| Boot Capacity | 425L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/55 R 17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |