MERCEDES BENZ E-Class Coupe (C238) 350d 4MATIC 9AT AWD (258 HP)
2016–
255
bhp
Power
6
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
37.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2987cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 255bhp |
| Power | 189.8kW |
| Torque | 620Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 9 |
Performance
| 0–100 km/h | 6s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 37.3mpg |
| Combined | 6.3L/100km |
| Urban | 7.8L/100km |
| Extra-Urban | 5.3L/100km |
| Fuel Tank | 65L |
Dimensions & Weight
| Length | 4826mm |
| Width | 1859mm |
| Height | 1430mm |
| Wheelbase | 2873mm |
| Kerb Weight | 1890kg |
| Boot Capacity | 425L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/45 R 18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |