MERCEDES BENZ E-Class T-Modell All-Terrain (S213) 200 9AT RWD (183 HP)
2017–2020
181
bhp
Power
8.1
s
0–100 km/h
144
mph
Top Speed
35.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1991cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 181bhp |
| Power | 134.6kW |
| Torque | 300Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 9 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.1s |
| Top Speed | 232km/h |
| Top Speed | 144mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 35.6mpg |
| Combined | 6.6L/100km |
| Urban | 8.2L/100km |
| Extra-Urban | 5.6L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 493mm |
| Width | 1852mm |
| Height | 1476mm |
| Wheelbase | 2939mm |
| Kerb Weight | 1705kg |
| Boot Capacity | 640L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/55 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |