MERCEDES BENZ E-Class T-Modell All-Terrain (S213) 200d 9AT RWD (150 HP)
2017–2020
148
bhp
Power
8.7
s
0–100 km/h
135
mph
Top Speed
51.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1950cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 148bhp |
| Power | 110.3kW |
| Torque | 360Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 9 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.7s |
| Top Speed | 217km/h |
| Top Speed | 135mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 51.1mpg |
| Combined | 4.6L/100km |
| Urban | 4.9L/100km |
| Extra-Urban | 4.4L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 493mm |
| Width | 1852mm |
| Height | 1476mm |
| Wheelbase | 2939mm |
| Kerb Weight | 1760kg |
| Boot Capacity | 640L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/55 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |