MERCEDES BENZ E-Class T-Modell All-Terrain (S213) 400 4MATIC 9AT AWD (333 HP)
2017–2020
242
bhp
Power
5.4
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
28.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3498cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 242bhp |
| Power | 180.2kW |
| Torque | 480Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 9 |
Performance
| 0–100 km/h | 5.4s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 28.7mpg |
| Combined | 8.2L/100km |
| Urban | 11.1L/100km |
| Extra-Urban | 6.6L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 493mm |
| Width | 1852mm |
| Height | 1476mm |
| Wheelbase | 2939mm |
| Kerb Weight | 1910kg |
| Boot Capacity | 640L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/45 R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |