MERCEDES BENZ E-Class (W213) 200 9AT RWD (183 HP)
2016–2020
181
bhp
Power
7.7
s
0–100 km/h
149
mph
Top Speed
39.9
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1991cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 181bhp |
| Power | 135kW |
| Torque | 300Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 9 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.7s |
| Top Speed | 240km/h |
| Top Speed | 149mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 39.9mpg |
| Combined | 5.9L/100km |
| Urban | 7.6L/100km |
| Extra-Urban | 5.1L/100km |
| Fuel Tank | 65L |
Dimensions & Weight
| Length | 4923mm |
| Width | 1852mm |
| Height | 1468mm |
| Wheelbase | 2939mm |
| Kerb Weight | 1605kg |
| Boot Capacity | 541L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/65 R 16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |