MERCEDES BENZ E-Class (W213) 350d 9AT RWD (258 HP)
2016–2020
255
bhp
Power
5.9
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
42.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2987cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 255bhp |
| Power | 190kW |
| Torque | 620Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 9 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 5.9s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 42.8mpg |
| Combined | 5.5L/100km |
| Urban | 6.6L/100km |
| Extra-Urban | 4.9L/100km |
| Fuel Tank | 65L |
Dimensions & Weight
| Length | 4923mm |
| Width | 1852mm |
| Height | 1468mm |
| Wheelbase | 2939mm |
| Kerb Weight | 1800kg |
| Boot Capacity | 541L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/55 R 17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |