MERCEDES BENZ E-Klasse Cabriolet (A207) 220 CDI 6MT (168 HP)
2009–2012
168
bhp
Power
8.8
s
0–100 km/h
144
mph
Top Speed
42.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2143cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 168bhp |
| Power | 125kW |
| Torque | 400Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.8s |
| Top Speed | 232km/h |
| Top Speed | 144mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 42.7mpg |
| Combined | 5.5L/100km |
| Urban | 7L/100km |
| Extra-Urban | 4.7L/100km |
| Fuel Tank | 65L |
Dimensions & Weight
| Length | 4696mm |
| Width | 1786mm |
| Height | 1397mm |
| Wheelbase | 2758mm |
| Kerb Weight | 1785kg |
| Boot Capacity | 300L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/45 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Solid Discs |