MERCEDES BENZ E-Klasse Cabriolet (A207) 250 CGI 5AT (201 HP)
2009–2012
201
bhp
Power
8.8
s
0–100 km/h
149
mph
Top Speed
29
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1796cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 201bhp |
| Power | 150kW |
| Torque | 309Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.8s |
| Top Speed | 240km/h |
| Top Speed | 149mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 29mpg |
| Combined | 8.1L/100km |
| Urban | 11.1L/100km |
| Extra-Urban | 6.3L/100km |
| Fuel Tank | 65L |
Dimensions & Weight
| Length | 4696mm |
| Width | 1786mm |
| Height | 1397mm |
| Wheelbase | 2758mm |
| Kerb Weight | 1695kg |
| Boot Capacity | 300L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/45 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Solid Discs |