MERCEDES BENZ E-Klasse Cabriolet (A207) 350 CDI BlueEFFICIENCY 7AT (265 HP)
2009–2012
261
bhp
Power
6.4
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
38
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2987cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 261bhp |
| Power | 195kW |
| Torque | 620Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 6.4s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 38mpg |
| Combined | 6.2L/100km |
| Urban | 7.6L/100km |
| Extra-Urban | 5.3L/100km |
| Fuel Tank | 65L |
Dimensions & Weight
| Length | 4696mm |
| Width | 1786mm |
| Height | 1397mm |
| Wheelbase | 2758mm |
| Kerb Weight | 1865kg |
| Boot Capacity | 300L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/45 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |