MERCEDES BENZ E-Klasse Cabriolet (A207) 500 7AT (382 HP)
2009–2012
382
bhp
Power
5.3
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
21.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 5461cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 382bhp |
| Power | 285kW |
| Torque | 530Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 5.3s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 21.4mpg |
| Combined | 11L/100km |
| Urban | 15.9L/100km |
| Extra-Urban | 8.2L/100km |
| Fuel Tank | 65L |
Dimensions & Weight
| Length | 4696mm |
| Width | 1786mm |
| Height | 1397mm |
| Wheelbase | 2758mm |
| Kerb Weight | 1840kg |
| Boot Capacity | 300L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/40 R18 // 255/35 R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |