MERCEDES BENZ E-Klasse Cabriolet (A207) 500 BlueEFFICIENCY 7AT (408 HP)
2009–2012
402
bhp
Power
5.2
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
26
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 4463cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 402bhp |
| Power | 300kW |
| Torque | 601Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 5.2s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 26mpg |
| Combined | 9L/100km |
| Urban | 13.1L/100km |
| Extra-Urban | 6.9L/100km |
| Fuel Tank | 65L |
Dimensions & Weight
| Length | 4696mm |
| Width | 1786mm |
| Height | 1397mm |
| Wheelbase | 2758mm |
| Kerb Weight | 1920kg |
| Boot Capacity | 300L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/40 R18 // 255/35 R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |