MERCEDES BENZ E-Klasse Coupe (C 207) 250 CDi BlueEFFICIENCY 6MT (204 HP)
2009–2012
201
bhp
Power
7.4
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
43.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2143cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 201bhp |
| Power | 150kW |
| Torque | 499Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.4s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 43.5mpg |
| Combined | 5.4L/100km |
| Urban | 7L/100km |
| Extra-Urban | 4.5L/100km |
| Fuel Tank | 65L |
Dimensions & Weight
| Length | 4699mm |
| Width | 1786mm |
| Height | 1397mm |
| Wheelbase | 2758mm |
| Kerb Weight | 1690kg |
| Boot Capacity | 450L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/45 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |