MERCEDES BENZ E-Klasse Coupe (C 207) 500 BlueEFFICIENCY 7AT (408 HP)
2009–2012
402
bhp
Power
5.1
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
26.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 4663cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 402bhp |
| Power | 300kW |
| Torque | 601Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 5.1s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 26.4mpg |
| Combined | 8.9L/100km |
| Urban | 12.7L/100km |
| Extra-Urban | 6.8L/100km |
| Fuel Tank | 65L |
Dimensions & Weight
| Length | 4699mm |
| Width | 1786mm |
| Height | 1397mm |
| Wheelbase | 2758mm |
| Kerb Weight | 1795kg |
| Boot Capacity | 450L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/40 R18 Front - 235/35 R18 Rear |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |