MERCEDES BENZ E-Klasse "Kleine Heckflosse" Lang (W110) 200 D Taxi
1965–1968
54
bhp
Power
78
mph
Top Speed
29.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1988cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 54bhp |
| Power | 40kW |
| Torque | 118Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 126km/h |
| Top Speed | 78mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 29.4mpg |
| Combined | 8L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 5380mm |
| Width | 1796mm |
| Height | 1496mm |
| Wheelbase | 3350mm |
| Kerb Weight | 1465kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 7.00 H 15 L |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |