MERCEDES BENZ E-Klasse "Kleine Heckflosse" Lang (W110) 230
1965–1968
118
bhp
Power
Engine
| Displacement | 2306cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 118bhp |
| Power | 88kW |
| Torque | 180Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Dimensions & Weight
| Length | 5131mm |
| Width | 1796mm |
| Wheelbase | 3099mm |
| Kerb Weight | 1165kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 7.00 S 15 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |