MERCEDES BENZ E-Klasse "Kleine Heckflosse" Universal (W110) 190 Dc
1965–1968
54
bhp
Power
30
s
0–100 km/h
78
mph
Top Speed
30.9
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1988cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 54bhp |
| Power | 40kW |
| Torque | 118Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 30s |
| Top Speed | 126km/h |
| Top Speed | 78mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 30.9mpg |
| Combined | 7.6L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4740mm |
| Width | 1796mm |
| Height | 1529mm |
| Wheelbase | 2700mm |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 7.00-15 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |