MERCEDES BENZ E-Klasse "Kleine Heckflosse" Universal (W110) 200
1965–1968
94
bhp
Power
99
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 1988cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 94bhp |
| Power | 70kW |
| Torque | 156Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 159km/h |
| Top Speed | 99mph |
Dimensions & Weight
| Length | 4740mm |
| Width | 1796mm |
| Height | 1529mm |
| Wheelbase | 2700mm |
| Kerb Weight | 1455kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 7.00 S 15 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |