MERCEDES BENZ E-Klasse "Kleine Heckflosse" Universal (W110) 200 D
1965–1968
54
bhp
Power
81
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 1988cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 54bhp |
| Power | 40kW |
| Torque | 118Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 130km/h |
| Top Speed | 81mph |
Dimensions & Weight
| Length | 4740mm |
| Width | 1796mm |
| Height | 1529mm |
| Wheelbase | 2700mm |
| Kerb Weight | 1505kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 7.00-15 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |