MERCEDES BENZ E-Klasse Lang (V123) 250 4MT RWD (140 HP)
1977–1985
138
bhp
Power
11.6
s
0–100 km/h
115
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 2525cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 138bhp |
| Power | 103kW |
| Torque | 200Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.6s |
| Top Speed | 185km/h |
| Top Speed | 115mph |
Dimensions & Weight
| Length | 5354mm |
| Width | 1786mm |
| Height | 1438mm |
| Wheelbase | 3424mm |
| Boot Capacity | 510L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175 Hr 14 88 H |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |