MERCEDES BENZ E-Klasse Lang (V123) 300 D Lang 4MT RWD (88 HP)
1977–1985
87
bhp
Power
96
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 2998cc |
| Cylinders | 5 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 87bhp |
| Power | 65kW |
| Torque | 172Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 154km/h |
| Top Speed | 96mph |
Dimensions & Weight
| Length | 5354mm |
| Width | 1786mm |
| Height | 1440mm |
| Wheelbase | 3424mm |
| Boot Capacity | 510L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175 Hr 14 88 H |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |