MERCEDES BENZ E-Klasse "Ponton" (W120/W121) 180 4MT RWD (52 HP)
1953–1962
51
bhp
Power
31
s
0–100 km/h
78
mph
Top Speed
27
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1767cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 51bhp |
| Power | 38kW |
| Torque | 112Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 31s |
| Top Speed | 126km/h |
| Top Speed | 78mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 27mpg |
| Combined | 8.7L/100km |
| Fuel Tank | 79L |
Dimensions & Weight
| Length | 4460mm |
| Width | 1740mm |
| Height | 1560mm |
| Wheelbase | 2649mm |
| Kerb Weight | 1150kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 6.40-13 |
| Front Brakes | Drums |
| Rear Brakes | Drums |