MERCEDES BENZ E-Klasse "Ponton" (W120/W121) 180 a 4MT RWD (65 HP)
1953–1962
64
bhp
Power
21
s
0–100 km/h
84
mph
Top Speed
21.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1897cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 64bhp |
| Power | 48kW |
| Torque | 130Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 21s |
| Top Speed | 135km/h |
| Top Speed | 84mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 21.6mpg |
| Combined | 10.9L/100km |
| Fuel Tank | 79L |
Dimensions & Weight
| Length | 4486mm |
| Width | 1740mm |
| Height | 1560mm |
| Wheelbase | 2649mm |
| Kerb Weight | 1165kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 6.40-13 |
| Front Brakes | Drums |
| Rear Brakes | Drums |