MERCEDES BENZ E-Klasse "Ponton" (W120/W121) 180 Dc 4MT RWD (48 HP)
1953–1962
47
bhp
Power
35
s
0–100 km/h
68
mph
Top Speed
33.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1988cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 47bhp |
| Power | 35kW |
| Torque | 110Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 35s |
| Top Speed | 109km/h |
| Top Speed | 68mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 33.1mpg |
| Combined | 7.1L/100km |
| Fuel Tank | 79L |
Dimensions & Weight
| Length | 4501mm |
| Width | 1740mm |
| Height | 1560mm |
| Wheelbase | 2649mm |
| Kerb Weight | 1210kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 6.40-13 |
| Front Brakes | Drums |
| Rear Brakes | Drums |