MERCEDES BENZ E-Klasse "Strich-Acht" (W114/115) 220 D 4MT RWD (60 HP)
1968–1976
59
bhp
Power
28.1
s
0–100 km/h
84
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 2197cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 59bhp |
| Power | 44kW |
| Torque | 126Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 28.1s |
| Top Speed | 135km/h |
| Top Speed | 84mph |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 65L |
Dimensions & Weight
| Length | 4681mm |
| Width | 1770mm |
| Height | 1440mm |
| Wheelbase | 2751mm |
| Kerb Weight | 1375kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175 Sr14 88 S |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |