MERCEDES BENZ E-Klasse "Strich-Acht" (W114/115) 230 4MT RWD (120 HP)
1968–1976
118
bhp
Power
13.3
s
0–100 km/h
109
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 2292cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 118bhp |
| Power | 88kW |
| Torque | 178Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 13.3s |
| Top Speed | 175km/h |
| Top Speed | 109mph |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 65L |
Dimensions & Weight
| Length | 4681mm |
| Width | 1770mm |
| Height | 1440mm |
| Wheelbase | 2751mm |
| Kerb Weight | 1355kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175 Sr 14 88 S |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |