MERCEDES BENZ E-Klasse "Strich-Acht" (W114/115) 240 D 4MT RWD (65 HP)
1968–1976
64
bhp
Power
24.6
s
0–100 km/h
86
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 2404cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 64bhp |
| Power | 48kW |
| Torque | 137Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 24.6s |
| Top Speed | 138km/h |
| Top Speed | 86mph |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 65L |
Dimensions & Weight
| Length | 4681mm |
| Width | 1770mm |
| Height | 1440mm |
| Wheelbase | 2751mm |
| Kerb Weight | 1390kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175 Sr 14 88 S |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |